W związku z tym, że rasa Rhodesian Ridgeback jest stosunkowo mało znana przedstawiamy garść informacji na jej temat.



Historia, przynależność i pochodzenie rasy.



Psychika, osobowość, temperament, dla kogo (nie) jest ta rasa.

 

 


 

Historia, przynależność i pochodzenie rasy.

 

RR należy do VI grupy FCI - psów gończych. Rasa ta zwana również psem na lwy lub rodezyjskim gończym na lwy pochodzi z Południowej Afryki. Jest to jedna z dwóch ras na świecie, które posiadają niezwykłą cechę exterieru. Mianowicie na grzbiecie włosy rosnące "pod prąd" tworzą pręgę w kształcie miecza z "rękojeścią" czyli koronką między łopatkami. Pręga ta powinna zwężać się stopniowo w kierunku zadu, by zakończyć się na lub przed nim. Zwana jest ona ridgem - stąd drugi człon nazwy rasy - Ridgeback. Druga rasa z podobną cechą to Thai Ridgeback. U Rhodesianów w odróżnieniu od Ridgebacka Thaiskiego wygląd i długość pręgi są ściśle określone we wzorcu rasy i każde odstępstwo od niego jest uważane za wadę. Pies z nieprawidłową pręgą nie może być osobnikiem hodowlanym.

Korzenie RR-ów wywodzą się od prymitywnych, miejscowych psów południowoafrykańskich hodowanych przez Hotentotów. Były to małe, 45 cm, polujące psy z pręgą odwrotnie rosnących włosów na grzbiecie. Od początku XVII wieku krzyżowano je z dużymi myśliwskimi i molosowatymi psami, przywożonymi przez holenderskich kolonistów. Z krzyżówek tych egzemplarze z pręgą okazywały się najodporniejsze, a także były najlepszymi myśliwymi i stróżami. Te więc były wybierane do dalszej hodowli.

W 1902 roku powstał pierwszy Klub Lwiego Psa. W 1922 roku oficjalnie zmieniono nazwę rasy na Rhodesian Ridgeback i zatwierdzono wzorzec w Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe). W 1924 roku uznano go również przez Południowoafrykański Związek Kynologiczny i inne państwa świata.

 


Psychika, osobowość, temperament, dla kogo jest ta rasa.

 

 

Jeśli nosicie się Państwo z zamiarem sprawienia sobie szczenięcia rhodesiana, musicie liczyć się z tym, że w Waszym domu ma pojawić się nowy członek rodziny. Będzie on równocześnie stróżem Waszego majątku i Waszym obrońcą, ale przede wszystkim wiernym i kochającym przyjacielem, a także żywą przytulanką. Takie właśnie są rhodesiany. Żeby jednak ta optymistyczna wersja posiadania nowego psa rzeczywiście się sprawdziła, musicie Państwo włożyć w jego wychowanie dużo pracy, czasu, cierpliwości, a przede wszystkim serca.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należałoby więc zrobić kalkulację wszystkich "za" i "przeciw", potrzebnych do przeprowadzenia obiektywnej oceny możliwości sprostania tej niełatwej sytuacji. Zadania stojące przed świeżo upieczonymi właścicielami szczenięcia, bowiem, faktycznie nie należą do tych najprostszych, bo i rhodesiany nie są "najłatwiejszymi" psami. Żeby przynajmniej częściowo przybliżyć i wyjaśnić Państwu ten problem, a co za tym idzie ułatwić podjęcie właściwej decyzji - przytoczę w skrócie kilka cech z psychiki RR-a, które powinny zadecydować o tym, czy posiadanie psa tej właśnie rasy jest dla Państwa dobrym wyborem.


Typowy Ridgeback to pies nieagresywny, zrównoważony, z wysokim progiem pobudliwości.

  • Komunikatywny, uznający autorytet człowieka, co wynika stąd, że już od zarania rasa ta była nastawiona na współpracę z człowiekiem. Psy te jedynie osaczały zwierzynę i tak czekały na myśliwego, by dokończył dzieła.
  • Są to psy odważne, gotowe bronić, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie jest to jednak rasa bojowa, w związku z tym absolutnie nie nadaje się dla ludzi, którzy swoje kompleksy chcą rekompensować odwagą i siłą tych psów.
  • Znakomity stróż - nawet nie szkolony w tym kierunku, wykazujący nieufność w stosunku do obcych. Bezpieczny, jako pies osaczający, nie ma bowiem na celu zagryzienie intruza, jedynie jego osaczenie i przytrzymanie.
  • Uczuciowy, bezgranicznie oddany rodzinie, tolerancyjny i cierpliwy wobec dzieci.
  • Wrażliwy psychicznie - nie dla ludzi o twardej ręce, nadmiernie despotycznych, nerwowych, czy też niepewnych siebie.
  • Jest partnerem i przyjacielem, nie ślepym sługą! Jako gończy wykazuje własną inicjatywę, pewną niezależność, czasami nawet upór, ale odpowiednio prowadzony z miłości do swego pana jest w stanie wykonać każde jego polecenie.
  • Wykazuje wielką potrzebę kontaktu z człowiekiem, wręcz chciwie łaknący bliskości swego pana, w którego jest zapatrzony.
  • Rodzinny, towarzyski, nie nadaje się do kojca!
  • Jako rasa gończa wykazuje dużą aktywność i ogromną wręcz potrzebę swobodnego ruchu. Szczególnie młode psy są bardzo temperamentne i posiadają niespożyte siły. Są wręcz wulkanami energii. Pod względem szybkości i potrzeby ruchu można je porównać do folblutów u koni. Rekord szybkości zanotowany w Anglii - 300m w 21 s, w Australii - 400m w 30,8 s. Ruch oprócz pana jest dla tego psa wszystkim. To on decydował kiedyś o szansie przeżycia RR-a, dziś zaś jest niezbędny do prawidłowego rozwoju psychicznego (fizycznego - wiadomo- też).
  • Jest to pies dla ludzi aktywnych, silnych fizycznie i psychicznie, cierpliwych, konsekwentnych, lubiących ruch w plenerze, mających dużo czasu, energii i sił witalnych.
  • Inteligentny, łatwo uczący się, odpowiednio wychowany - uznaje autorytet człowieka.
  • Łatwy w pielęgnacji (krótka, gładka sierść), czysty, o wyjątkowo nikłym zapachu charakterystycznym dla tego gatunku.

Do tego opisu psychiki RR-a można jeszcze dodać, że rhodesiany to psy z dużym poczuciem humoru, rozumiejące się na żartach, a również posiadające wielki spryt i niezwykłą zdolność podejmowania najbardziej korzystnych dla siebie decyzji. Potrafią one np. w taki sposób wykonać polecenie swojego pana, by "wilk był syty i owca cała".

 

 

 

 Do góry